sobota, 8 sierpnia 2009

A JEDNAK MOŻNA COŚ RAZEM ZROBIĆ!!!

Gdańsk: Gra uczy historii

W finale I etapu gry miejskiej zatytułowanej "Opozycja antykomunistyczna w Gdańsku i we Lwowie" weźmie udział w Gdańsku dwudziestu nastolatków z Ukrainy i dwudziestu Polaków w wieku 15-16 lat - informuje Europejskie Centrum Solidarności.

"Polska obchodzi w tym roku dwie wielkie rocznice: 20 rocznicę upadku komunizmu i 70 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Programy rocznicowe są najczęściej skierowane do odbiorców w starszym wieku. Gdańska gra miejska skierowana jest przede wszystkim do nastolatków" - zaznaczają organizatorzy imprezy.

Od spaceru po Stoczni Gdańsk czterdziestoosobowa grupa nastolatków z Polski i Ukrainy rozpoczęła w sobotę swój udział w tym projekcie edukacyjno - historycznym. Podczas gry miejskiej młodzież wcieli się w działaczy opozycji antykomunistycznej.

Jak powiedziała PAP Dorota Szluma z Europejskiego Centrum Solidarności, uczestnicy gry, podzieleni na pięcioosobowe zespoły, dostaną plany centrum Gdańska oraz koperty z różnymi zadaniami do wykonania.

"W określonych na mapie punktach będą musieli np. odebrać nielegalną bibułę i przenieść ją do następnego punktu, odnaleźć adres, pod którym odbywa się tajne spotkanie, odebrać ukrytą wiadomość. Uczestnikom gry przeszkadzać będą jednak osoby udające milicjantów, funkcjonariuszy SB oraz agenci. W finale gry trafią do piwnicy jednego z domów, gdzie zaaranżowano wygląd lokalu konspiracyjnego z lat 80. Tam znajdą m.in. ulotki i transparenty, które posłużą im do zorganizowania demonstracji" - wyjaśniła Szluma.

W sobotę, w pierwszym dniu projektu, młodzież zwiedza Stocznię Gdańsk. Następnie, zobaczy wystawę "Drogi do Wolności" oraz odbędzie spacer po Gdańsku. W godzinach nocnych zaplanowano zwiedzanie kościoła św. Mikołaja. Główna część gry miejskiej, związana z wykonywaniem zadań, rozpocznie się w niedzielę przed południem i potrwa ok. czterech godzin.

Finał drugiego etapu projektu "Gra Miejska 'Opozycja antykomunistyczna w Gdańsku i we Lwowie'" odbędzie się 22-23 sierpnia we Lwowie, dokąd pojedzie polska młodzież.

Dzięki grze miejskiej uczestnicy poznają nie tylko siebie nawzajem, ale także historię najnowszą obydwu krajów oraz z historię wielokulturowych miast Lwowa i Gdańska.

Ze strony ukraińskiej organizatorami projektu są Instytut Polski w Kijowie oraz Centrum Historii Miejskiej Europy Środkowo-Wschodniej we Lwowie.

www.wiara.pl

Brak komentarzy: