poniedziałek, 22 grudnia 2008

Jak dzień i noc wzajemnie się uzupełniają

"Jak dzień i noc wzajemnie się uzupełniają,
Jak słońce i księżyc nawzajem świecą,
Jak ogień i woda tworzą żywioły,
Jak nasze życie jest tak złożone i niepospolite...

Księże rekolekcjonisto, serdecznie dziękujemy za obecność i posługę Słowa Bożego w naszej parafii. Za ukazanie złożoności Kościoła, jego wschodniej i zachodniej tradycji. Niech posługa księdza, modlitwa, błogosławieństwo połączy to co rozdzielone i połamane."

Tymi słowami dziękowano mi za posługę słowa podczas rekolekcji adwentowych w parafii Machnów Nowy, Machnów Stary i Wierzbica. Dlaczego akurat tam? Otóż, Wierzbica jest to miejscowość, z której pochodzą moi dziadkowie. W 1947 roku zostali wysiedleni w ramach akcji "Wisła". Mieszkańcy, którzy przymusowo musieli opuścić Wierzbice w 1947 roku i ich potomkowie, każdego roku spotykają się w tejże miejscowości. Będąc na spotkaniu w tym roku (czerwiec 2008), miejscowy proboszcz ks. Stanisław Gorczyński, dowiedziawszy się, że jestem potomkiem Wierzbiczan, zaprosił na rekolekcje. Wspomniał wtedy, że przychodząc do Machnowa w 2003 roku rozpoczął modlitwy za powołania za parafii. "Bóg modlitwy wysłuchał" - mówił ks. Stanisław.

Na wielkie uznanie zasługuję osoba ks. Stanisława. Człowiek wielce otwarty, życzliwy, zwolennik prawdy historycznej. Od początku swego pobytu w Machnowie i Wierzbicy, uświadamia ludziom, że nie są pierwszymi na tych terenach, co próbowano im wmówić. Przed nimi miejscowości Machnów Nowy, Machnów Stary i Wierzbica tętniły życiem i "oddychały wschodnim płucem Kościoła". Dopiero po akcji Wisła ta sytuacja uległa zmianie.

Wierzę, że moja obecność na rekolekcjach nie zrodziła nieporozumień, a pomogła przybliżyć się do Boga.

Wielkim osobistym przeżyciem dla mnie było odprawienie Boskiej Liturgii św. Jana Chryzostoma w kościele w Wierzbicy. Liturgię sprawowałem w intencji zmarłych moich przodków, którzy są pochowani na cmentarzu w Wierzbicy.

Ks. Stanisławie, jeszcze raz dziękuję z całego serca za zaproszenie i tak miłe przyjęcie.

o. Pawło

Parafia w Machnowie Nowym

Brak komentarzy: