wtorek, 19 października 2010

Ukraina: prawosławno-katolicki dwugłos o wyborach

Ukraińscy popi szykują się do zapowiedzianych na 31 października wyborów samorządowych. Na listach wyborczych znaleźli się duchowni dwóch największych Cerkwi prawosławnych w tym kraju: związanej z patriarchatem moskiewskim i od niego niezależnej, czyli patriarchatu kijowskiego. Krąg władzy to ekskluzywny klub, który rozstrzyga wiele istotnych kwestii. Dlatego obecność duchownych jest tam niezbędna, aby liczono się z opinią Kościoła – tłumaczy rzecznik prasowy Cerkwi patriarchatu moskiewskiego, ks. Heorhij Kowalenko.

Przeciwnego zdania jest natomiast ukraiński Kościół greckokatolicki. Jego zwierzchnik, kard. Lubomyr Huzar, przestrzegł ostatnio przed instrumentalnym wykorzystywaniem Kościoła przez polityków. Przypomniał on, że duchowni nie tylko nie mogą startować w wyborach, ale nie powinni też udzielać poparcia żadnej partii politycznej. Kapłan powinien służyć całej społeczności, członkom różnych ugrupowań – podkreślił kard. Huzar. Ostrzegł również przed politykami, którzy na czas kampanii wyborczej zbliżają się do Kościoła, świadomi, że jest on instytucją, która obecnie cieszy się na Ukrainie największym zaufaniem społecznym.

kb/ rv, risu
Radio Watykańskie

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

krótka informacja a ile pokazuje:
-jak bardzo upolityczniona jest Cerkiew Prawosławna
-mądrość Kardynała Huzara który nie daje się sprowokować i nie ulega naciskom
-i w końcu jak bardzo podzielona jest Ukraina i religijnie i politycznie
I co taki kandydujący pop powie swoim wiernym na kazaniu oczywiście na początek oczerni kontrkandydata potem podjedzie przeciwnej partii a na koniec głosujcie na mnie jedynego słusznego kandydata! a o Bogu ani słowa.. a ciekawe co będzie jeśli przegra? aż strach pomyśleć.
A najwięcej straci na tym Kościół zbrukany polityką..