piątek, 23 października 2009

NIE BĘDZIE SPOTKANIA CYRYLA Z BENEDYKTEM XVI

Jak widać, Patriarchat Moskiewski sposobem targów chce wymóc jedność Kościoła, ale jak wcześniej pisałem nie o to tu chodzi. Im szybciej uświadomimy sobie, że jedność to przede wszystkim sprawa modlitwy i wzajemnego szacunku, a nie wyzysku i uzurpatorstwa, tym szybciej do tej jedności dojdziemy. Jak widać z poniższej informacji, jedność z Patriarchatem Moskiewskim jest daleko za horyzontem.

o.Paweł

NIE BĘDZIE SPOTKANIA CYRYLA Z BENEDYKTEM XVI

Spotkanie patriarchy moskiewskiego Cyryla z papieżem Benedyktem XVI jest na razie niemożliwe z braku postępu w rozwiązywaniu kwestii spornych między obu stronami.

Oświadczył abp Hilarion, kierujący Wydziałem Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. W rozmowie z agencją ITAR-TASS hierarcha wskazał, że spotkanie takie jest możliwe pod warunkiem, że postęp zostanie osiągnięty przed spotkaniem, a nie w jego wyniku.

Powtórzył, że zasadniczy spór między obu Kościołami dotyczy zachodniej Ukrainy, gdzie – jak powiedział – wielu prawosławnych zostało „pozbawionych możliwości modlenia się w kościołach”.

Ponadto uznanie na Ukrainie Kościoła greckokatolickiego jest postrzegane jako inwazja na „terytorium kanoniczne” Patriarchatu Moskiewskiego, który unitów uważa za zdrajców. Trzeci punkt sporny to oskarżenia o prozelityzm podnoszone przeciwko katolikom przez prawosławnych.

Benedykt XVI trzykrotnie spotykał się już z Cyrylem I – w 2005, 2006 i 2007 r. - gdy był on przewodniczącym Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego.

Za www.cerkiew.net.pl

Brak komentarzy: