piątek, 16 lipca 2010

Od czego odpoczywać w wakacje

Czas wakacji powinien być czasem odpoczynku. I dzięki Bogu pogoda dopisuje, aby dobrze odpocząć. Od czego odpoczywać?

1. Na pewno od pracy zawodowej, którą wykonujemy na co dzień. Urlop wykorzystać do regeneracji sił fizycznych i duchowych.

2. Odpocząć od dzieci. Co to znaczy? Jeżeli jest to możliwe wysłać dzieci do babci, albo do innej bliskiej rodziny, kto akurat w tym czasie nie wyjeżdża. Czas samotności dobrze wpływa na dowartościowanie miłości rodzicielskiej. Dobrze jest potęsknić za dziećmi. W czasie gdy dzieci są na wakacjach "odświeżyć" relacje małżeńskie. Wyjść z żoną/mężem do kawiarni, kina, teatru. To dobrze wpływa na atmosferę domową.

3. Dobrze jest także gdy małżeństwo znajdzie czas samotności dla siebie samych. Odpoczynek od siebie samych aby zatęsknić za sobą, poczuć na nowo "młodzieńczą miętę" i po powrocie z dni samotności z nowymi siłami miłości stawać do nowych wyzwań codzienności.

4. Czy można odpocząć od Pana Boga? Jest to jedyna relacja, która jest odpoczynkiem samym w sobie. Będąc w relacji z Bogiem, już odpoczywamy. Jak śpiewamy w psalmie 62, 6: "Tylko w Bogu znajduje ukojenie, bo moja nadzieja pochodzi od Niego".

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

W nawiązaniu do punktu 4 nasuwa się refleksja: jak wspaniale jest być duchownym który powinien z bliskiej relacji do Boga czerpać przyjemność i odpoczynek.. relacja osobowa Bóg - duchowny nie powinna w żaden sposób być męcząca nie możemy jednak zapomnieć że bycie duchownym to także posługa czyli głoszenie dobrej nowiny ludziom a to już nie zawsze jest takie proste i przyjemne.. zazwyczaj jest to ogromna łaska Boga połączona z ogromnymi wysiłkami duchownego. W myśl łacińskiej sentencji "Discenda est virtus" żaden duchowny co więcej żaden wierzący nie może zawiesić takiej pracy nawet na czas wakacji.